0
0

У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму з 1 липня в Україні розроблено новий розрахунок пенсій. Новий прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшився до 1564 грн. Він закріплений в Законі України «Про Державний бюджет України на 2019 рік». Також з 1 січня 2019 року встановили мінімальний трудовий стаж для виходу на пенсію. Заявити про фактичне збільшення пенсійного віку уряд не ризикнув, тому встановив розмір страхового стажу в 35 років для чоловіків і 30 років для жінок. В об’єктивному сенсі це збільшило і пенсійний вік.

Виплата пенсійної допомоги за віком призначається чоловікам і жінкам при досягненні певного стажу. Вік виходу на пенсію для деяких осіб зсувається, якщо у них є відповідний страховий стаж. Існує кілька категорій осіб, які можуть вийти на пенсію достроково, серед них:

  • особи з інвалідністю по зору I групи – чоловіки з 50 років (при стажі 15), жінки з 40 років (при стажі 10);
  • жінки, які виховали 5 дітей до 6-річного віку і жінки, які виховали дітей-інвалідів з дитинства до зазначеного віку – з 50 років (при стажі від 15);
  • чоловіки, які виховали п’ятеро дітей або дитину з інвалідністю – з 55 років (при стажі в 20);
  • широке коло військовослужбовців, які брали участь у військових діях, в тому числі, що зазнали різного роду каліцтва, дружин і батьків загиблих військовослужбовців, осіб з інвалідністю після участі у війні, ветеранів і т.д. (Повний список можна знайти в законодавчих актах) – з 50 років для жінок (при стажі 20) і з 55 років у чоловіків (при стажі 25) і т.д.

На пенсію за вислугою років в 2019 році можуть самостійно вийти артисти при наявності у них стажу 20-35 років (порядок і перелік виплат фіксуються Кабінетом Міністрів України). Отримати їх можна тільки при звільненні з роботи.

Після презентації нової формули розрахунку пенсійних виплат кожну з цих категорій громадян цікавить, як правильно нею користуватися, яким буде розмір мінімальної пенсії, як обчислити розмір середньої заробітної плати, яку пенсію отримуватимуть особливі категорії громадян. Спробуємо, спираючись на закон, розібратися в тому, як виконати розрахунок пенсії самостійно.

Огляд нововведень

Розрахунок розміру страхової пенсії можна зробити самостійно за допомогою пенсійного калькулятора, внесши туди необхідні дані. Але перед цим потрібно зробити вибірку трудової зайнятості, щоб виявити свій пенсійний стаж. Мінімальний розмір пенсії встановлений в останніх законодавчих актах України. Сума нарахувань і вік виходу на пенсію залежить від роду діяльності та стану здоров’я громадянина. Особливі умови чекають приватних підприємців, інвалідів, переселенців, медпрацівників і поліцейських, шахтарів і учасників бойових дій. Для регуляції пенсійних відрахувань цим категоріям громадян використовується близько 25 законодавчих положень.

У 2019 новому розрахунку підлягає широке коло пенсійних відрахувань, серед яких не тільки мінімальні і максимальні розміри пенсій, а й різноманітні надбавки. Наприклад, буде перерахована доплата за понаднормовий стаж, надбавка за особливі заслуги, надбавка за статус «Почесний донор». Також фахівці перерахують щомісячну допомогу інвалідам війни, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю після чорнобильської катастрофи, особам, які доглядають за інвалідами війни і т.д. Новий розрахунок буде виконано автоматично, а розмір для кожного пенсіонера буде визначатися індивідуально.

У 2019 було збільшено допомогу від пенсійних систем військовослужбовцям і силовикам. При підвищенні пенсій військовослужбовцям враховуються посадовий оклад, військове звання і надбавки за вислугу років. Новий розрахунок був виконаний на початку року, а перші виплати пішли з квітня.

Формула розрахунку пенсії в Україні

Для розрахунку пенсії в українському пенсійному фонді в 2019 використовується формула, яку можна застосовувати самостійно, і в якій перемножуються три основні показники:

П = Зс × КЗП × Кс

Буква «П» означає кількість грошей, яке отримає громадянин після виходу на пенсію. «Зс» – середня заробітна плата, яка самостійно обчислюється шляхом додавання середньої зарплати трьох минулих років і ділення її на три (раніше в якості середньої пенсії брали зарплату за останній рік). «КЗП» – це коефіцієнт заробітної плати. «Кс» – коефіцієнт стажу. Основні труднощі виникають, коли громадянин самостійно обчислює останні два показники.

Коефіцієнт стажу

Для коефіцієнта стажу існує окрема формула, вона виглядає наступним чином:

Кс = См * 1,00 / (100 * 12),

См тут – сума всіх місяців страхового стажу.

Страховий стаж, або як він ще називається пенсійний або трудовий стаж, це період, протягом якого громадянин сплачував зі своєї зарплати пенсійні внески, що не були нижчими, ніж мінімальний місячний страховий внесок. До 2000 року, наприклад, досить було просто мати запис в трудовій книжці, в 2019 його доведеться розраховувати самостійно.

У стаж також включається ряд діяльностей, які не вимагають внесення до пенсійного фонду виплат. Серед них зокрема термінова військова або альтернативна служба, відпустка по догляду за дитиною до 3 років, перебування за кордоном (для дружин / чоловіків дипломатів), знаходження на інвалідності через нещасний випадок на виробництві і т.д. Повний список і спосіб, як можна самостійно додати їх до стажу, представлені в законодавчих актах.

Місячний коефіцієнт заробітної плати

Для розрахунку місячного коефіцієнта в 2019 році використовується формула:

КЗМ = ЗВМ / Зсм

Тут «КЗМ» відповідно місячний коефіцієнт, «ЗВМ» – це зарплата за кожен місяць, а «Зсм» – це середня зарплата в Україні за той же місяць.

Місячний коефіцієнт заробітної плати (КЗМ) обчислюється самостійно за кожен місяць стажу майбутніх пенсіонерів. Стаж враховується з 1 липня 2000 року, але при бажанні можна взяти 60 місяців зі стажу до 1 липня 2000 року. З усього цього періоду можна самостійно виключити 10% місяців, що йдуть підряд, в які була найнижча зарплата, щоб вона не вплинула на підсумкову суму пенсії після перерахунку. Все, що залишається – йде в основний пенсійний розрахунок, це період, за яким обчислюється ЗП для розрахунку пенсії. Всі ці місяці можна позначити буквою N.

Середній коефіцієнт заробітної плати

Після того, як нам стали відомі місячні коефіцієнти за кожен обов’язковий або вибраний місяць, ми можемо обчислити середній коефіцієнт за весь період N до 2019 року. Для цього потрібно буде скласти всі місячні коефіцієнти з періоду N і поділити на кількість місяців в періоді N. Він і буде називатися коефіцієнтом заробітної плати.

Середня зарплата

Середня зарплата, яка нам теж потрібна для обчислення пенсій в 2019 році, обчислюється як середнє арифметичне середніх зарплат трьох останніх років, тобто 16, 17 і 18 років. Ці показники можна знайти в таблицях законодавчих актів. Згідно ст. 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійні виплати повинні щорічно перераховувати з урахуванням свіжого показника середньої заробітної плати.

Умовний розрахунок пенсії для громадянина

Подивимося, як самостійно можна розрахувати пенсію, скільки грошей отримає пенсіонер, що вийшов на пенсію в 2019 році. Середньостатистичний громадянин пропрацював 40 років (з 18 до 60) з перервами. Всі ці 40 років він отримував заробітну плату, яка була середньої по країні.

Кількість місяців стажу до 2019 року для нього буде розраховуватися так: 12 * 40 = 480.

У цьому випадку розрахунок коефіцієнта стажу буде виконуватися так: Кс = 480 × 1,00 / (100 × 12) = 0,40.

Оскільки ми розглядаємо, що ідеальний пенсіонер завжди отримував зарплату, рівну середній, його місячні коефіцієнти дорівнюватимуть 1. Не доведеться вибирати найкращий період для обчислення зарплати і виключати якісь «нерибні» місяці (це одна з найскладніших завдань в самостійному обчисленні розміру пенсії). У зв’язку з цим і КЗП з нашої першої формули дорівнюватиме 1.

Залишилося підставити в формулу всі наявні у нас дані і виконати розрахунок:

П = 6188,88 х 1 х 0,40 = 2475,56 гривень,

де 6188,88 – це середня зарплата за 3 останні роки, 1 – це наш коефіцієнт заробітної плати, про який ми говорили вище, і 0,40 – це коефіцієнт стажу.

Середній чоловік, який працював все життя з 18 років до досягнення ним пенсійного віку, і отримував середню зарплату, в 2019 році отримає 40% від своєї зарплати (середня зарплата з 16 по 18 роки виходить 6188,88 гривень, а пенсія 2475,56 гривень ). Відповідно якщо зарплата була менша за середню, то нарахування пенсії в 2019 році буде менше, ніж 40% від зарплати, а якщо більше середньої – то більше. Наприклад, якщо коефіцієнт заробітної плати складе 2, а не 1, як у нашого ідеального пенсіонера, то виплати зростуть до 4951,12 грн. Щоб отримати пенсію в 2019 році, рівну середній зарплаті 2018 року, то при стажі в 40 років йому потрібно мати коефіцієнт заробітної плати в розмірі 3,1-3,2. Тобто його біла зарплата повинна становити 24214 грн.

Хто отримає вигоду від запроваджених змін

Перетворення з розрахунком пенсій в 2019 році відбулися через вимоги з боку МВФ – без них піти від загрози дефолту не вийшло б. Пенсійна реформа була проведена з урахуванням рекомендацій міжнародних організацій.

Пенсійне забезпечення кожної людини залежить від декількох факторів:

  • середня зарплата по країні;
  • стаж на офіційних місцях роботи;
  • середня зарплата усіх громадян країни і співвідношення зарплати громадянина з нею.

Співвідношення середнього заробітку з середніми пенсійними виплатами по роках розподілялося так: 2004 рік – 34%, 2008 рік – 47%, 2018 рік – 20%.

Пенсіонери, що вийшли на пенсію в 2011 році, отримають більше переваг від нової формули розрахунку пенсії, оскільки їх момент активної зайнятості припав на період високої заробітної плати – їх розмір пенсії збільшиться. Якщо їх стаж становив не менше 40 років, а заробітна плата була наполовину вище середнього рівня, сума пенсії після нового розрахунку буде збільшена на 800 гривень (для себе цю суму можна розрахувати самостійно).

Якщо стажу не вистачає, його можна докупити самостійно. Вартість одного року складає 680 доларів. Незаможні громадяни можуть отримати пільгу на цю покупку в розмірі 18 доларів. Щоб знизити витрати бюджету ПФУ, знижуються виплати привілейованого класу вчених і службовців.

Посадові особи при формуванні пенсійних справ можуть допускати помилки і неточності, тому важливо самостійно контролювати цей процес і перевіряти правильність розрахунків. Більш детальну інформацію про механізм проведення нового розрахунку пенсійних виплат в 2019 році і персональну консультацію / рада громадяни зможуть отримати в органах Фонду за місцем перебування на обліку. При необхідності вам нарахують пенсію і дадуть поради про те, як поліпшити цей стан справ.

Автор статьи:
Ольга Семенникова
Головний редактор проекту «Вибір позики». Більше 6 років досвіду роботи в фінансовій сфері. Розбирається у фінансових і банківських продуктах. Вона знає, як вибрати позику на дійсно вигідних умовах.
Залишити відгук

Згоден з обробкою моїх персональних даних відповідно до політикою конфіденційності